Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Nowe szkolenia HSR

Już 5 stycznia instruktorzy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzil szkolenie według nowego programu Harcerskiej Szkoły Ratownictwa,  wzbogacając tym sama oferte szkoleń dla różnych grup zawodowych i społecznych. Obecnie w ofercie szkoleń znajdują się szkolenia od 4,  aż do kilkudziesięciu godzin. Wzbogacony został także program szkoleń podstawowych o zajęcia z automatycznej defibrylacji AED. Kolejne szkolenia odbedą się już na początku lutego.

 

Podsumowanie konkursu "Razem dla 112"

W poniedziałek 20 grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Harcerska Grupę Ratowniczą Starachowice, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W konkursie oceniane były prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z zakresu bezpieczeństwa na drogach i udzielania pierwszej pomocy. Natomiast uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich  przygotowywali filmy i prezentacje multimedialne z zakresu bezpieczeństwa i uzależnień. Szczegółowe wyniki konkursu wkrótce na naszej stronie.

 

Wigilia u strażaków

15 grudnia br. przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach uczestniczyli w spotkaniu świąteczno - opłatkowym z udziałem  Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz przedstawicieli władz samorządowych.  W spotkaniu uczestniczyli oprócz naszych strażaków, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Zbigniew Muszczak, Starosta Starachowicki – Andrzeja Matynia,  Sekretarz Miasta Wojciech Wiśnios,  Wójt Gminy Brody – Andrzej Przygoda, Wójt Gminy Mirzec - Marek Kukiełka, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock - Jarosław Samela, Kapelan – ks. Henryk Wólczyński. Podczas spotkania, nasze ratowniczki przekazały na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Starachowicach mł. bryg. Marek Kaczmarczyka Betlejemskie Światło Pokoju. Spotkanie było okazją złożenia wzajemnych życzeń świąteczno-noworocznych oraz tradycyjnego przełamania się opłatkiem. Po spotkaniu nasze ratowniczki odwiedziły z Ogniem Betlejemskim Komendę Powiatową Policji, Komendę Miejską Straży Miejskiej, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz redakcję Tygodnika Starachowickiego.

 

Laur Wolontariatu dla Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice

Statuetkami "Laur Wolontariatu" nagrodzono 7 grudnia w Kielcach podczas Gali Wolontariatu osoby i stowarzyszenia wyróżniające się w pracy charytatywnej. Wydarzenie zorganizowane w Wojewódzkim Domu Kultury, służy promowaniu pracy i zaangażowania wolontariuszy na rzecz osób potrzebujących w Województwie Świętokrzyskim . Wśród laureatów jest Harcerska Grupa Ratownictwa Starachowice. Laur Wolontariatu otrzymał także „Zespół Wolontariatu” przy Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Paweł Dąbek. Nagrody w imieniu organizatorów wręczyła wojewoda świętokrzyski pani Bożentyna Pałka-Koruba. Była to już piata – jubileuszowa Gala Wolontariatu w Kielcach. Galę z okazji Światowego Dnia Wolontariusza zorganizowało Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu

„To forma podziękowania wszystkim wolontariuszom, którzy w różnych częściach województwa i diecezji służą bezinteresownie drugiemu człowiekowi. To także okazja do tego, by pokazać społeczeństwu, że wolontariusze to ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, którzy potrafią działać na rzecz potrzebujących” - tłumaczył ks. Krzysztof Banasik z kieleckiej Caritas, założyciel Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

 

III Bieg Mikołajkowy

6 grudnia w Starachowicach odbył się III Bieg Mikołajkowy, którego organizatorem były Ludowy Klub Biegacza “Rudnik” oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki. Zabezpieczeniem medycznym zajęła się Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. Patronat honorowy nad biegiem objęli: Starosta Starachowicki i Prezydent Miasta Starachowice. W biegu mikołajkowym mógł wziąć udział każdy, pod warunkiem że posiadał czapkę mikołajkową na głowie.  Zawodnicy mieli do przebiegnięcia drogę na odcinku około 1,5 km. ze startu przy ul Staszica następnie Aleją Armii Krajowej, ulicą Kopalnianą potem Złotą by wrócić na deptak na Staszica, gdzie znajdowała się meta.  Spośród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Czarnecki, natomiast wśród kobiet zwyciężyła Maja Dioniziak.  Zwycięzcy otrzymali świąteczne upominki i nagrody. Najstarszym zawodnikiem był Pan Bogusław Czarnecki mający 56 lat.

 

Świąteczna zbiórka żywności

Przez trzy dni od 3 do 5 grudnia 2010 roku, kilkudziesięciu wolontariuszy uczestniczyło w Światecznej Zbiórce Żywności. Zbiórke po raz kolejny zorganizowało Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki wspólnie z Bankiem Żywności. Podczas zbiórki żywności,  członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice pracowali w magazynie,  gdzie zwozili produkty ze sklepów, które były segregowane i liczone. Zebrana zywnośc trafi już w przyszłym tygodniu do potrzebujących.

 

Warsztaty Instruktorskie HSR

W dniach 26-28 Listopada odbyły się  coroczne warsztaty instruktorskie Harcerskiej Szkoły Ratowniczej.  Tegoroczne zdaniem wielu instruktorów najlepsze do tej pory warsztaty, przygotował inspektorat Ratowniczy Chorągwi Krakowskiej. W warsztatach uczestniczyło troje naszych instruktorów.  Podczas warsztatów nasi instruktorzy uczestniczyli min w zajęciach dotyczących nowych  Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej 2010,  Europejskiej Rady Resuscytacji prowadzonych przez sekretarza Polskiej Rady Resuscytacji dr. n. med. Grzegorz Cebula. Zajęciach z ratownictwa taktycznego prowadzonych przez  kpr. Jakub Paleczny i kpr. Tomasza Maciejewskiego. Najbardziej przypadły na do serca zajęcia na temat działanie środków psychoaktywnych (dopalacze) prowadzone przez Andrzeja Morajdę z Centrum Szkoleniowego Endeleza, które na pewno przydadzą się nam podczas zajęć profilaktycznych w ramach projektu Bliżej Siebie – Dalej od Uzależnień,  realizowanego  przez HGR Starachowice wspólnie z Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Szkolenie w Szkole Podstawowej w Babinie

24 listopada instruktorzy i ratownicy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy w Panstwowej Szkole Podstawowej w Babinie. Tym razem na zajecia do szkoły, wiosła nas długa droga, bo szkoła oddalona była blisko 100 kilometrów od Starachowic. Zajęcia w szkole zorganizowane zostały zarówno dla dzieci z klas Zero jak i klas I-VI. Uczniowie,  ze względu na rózny program zajęć szkoleniowych dostosowanych do ich wieku, zostali podzieleni na grupy. Maluchy  poznawały numery alarmowe , obsługę telefonu oraz opis miejsca zdarzenia. Uczetniczyły też w  ćwiczeniach z RKO. Starci uczniowie, mogli poznać juz niektóre z zasady udzielania pomocy poszkodowanym , włączając w to bezpieczeństwo ratownika. Najstarsi,  którzy mieli już styczność z pierwszą pomoca, mogli poznać nie tylko podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, ale także trochę wiedzy teoretycznej z anatomii i funkcjonowania organizmu człowiek. W szkole, bardzo mile zaskoczyło nas, nie tylko serdeczne przyjęcie i słodkie podziękowania za przeprowadzone zajęcia, ale także bardzo czynne uczestnictwo kadry nauczycielskiej w zajęciach.

 

Spotkanie w Sandomierzu

W dniu 11 listopada 2010 roku w siedzibie Grupy Ratowniczej PCK Sandomierz, odbyło się spotkanie robocze grup ratowniczych uczestniczących w Akcji „Powódź  2010”. W spotkaniu oprócz Grupy Ratowniczej Sandomierz uczestniczyli przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, GR PCK Kielce, GR PCK Ostrowiec i przedstawiciele GR PCK Przemyśl.  W części oficjalnej spotkania członkowie GR Sandomierz,  otrzymali odznaczenia honorowe PCK za udział w działaniach podczas powodzi. Podczas spotkania Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice oraz Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl,  otrzymali podziękowanie od Dyrektor Biura Świętokrzyskiego Zarządu Okręgowego  w Kielcach za wsparcie  podczas działań przeciwpowodziowych.  Również Zarząd Rejonowy PCK Sandomierz, przygotował podziękowania dla grup wspierających działania podczas akcji ratunkowej "Powódź 2010". Podczas spotkania roboczego,  podsumowano prace Grup Ratowniczych  i współpracę z innymi służbami ratunkowymi pracującymi na terenie Sandomierza. Dużo czasu poświecono też sprawom związanym z uzupełnieniem i naprawą sprzętu ratowniczego wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych. Przygotowane zostały także założenia do dalszego podnoszenia poziomu Grup Ratowniczych w naszym województwie,  zarówno pod katem współpracy jak i właściwego doposażenia w sprzęt zapewniający bezpieczeństwo i komfort ratownikom jak i osobom poszkodowany . Wczesniej podziekowania za prace podczas powodzi HGR Starchowice, otrzymała min od Posła RP z Ziemi Sandomierskiej Marka Kwiatka, Rady Miasta Sandomierza, Prezydenta i Starosty Starachowickiego.

 
Realizujemy programy
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
Stronę odwiedziło
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook