Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

IV Turniej Piłki Noznej Służb Mundurowych i Ratowniczych

W dniu 19.02. 2011r.  w Starachowicach odbył się Turniej w Halowej Piłce Nożnej Służb Mundurowych i Ratowniczych. Już po raz czwarty w Starachowicach rywalizowali  pracownicy służb mundurowych i ratowniczych z terenu województwa świętokrzyskiego, ale nie tylko. Bo turniej organizowany przez Urząd Miejski i Komendę Powiatową Policji w Starachowicach stał się sportową rywalizacją, świetną zabawą i znakomitym sposobem na odreagowanie stresów codziennej, trudnej przecież pracy. Nie bez znaczenia jest także integracja tego środowiska. W turnieju o puchar Prezydenta Miasta Starachowic brały udział drużyny:  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej   , KPP Komenda Powiatowa Policji Starachowice , Straż Miejska Starachowice, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego), Urząd Miasta Starachowice, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, Służba Ochrony Kolei Skarżysko - Kamienna,  KPP Tomaszów Mazowiecki , Komenda Miejska Policji Radom, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego  i Transportu Medycznego  Kielce, Związek Zawodowy Strażaków " FLORIAN" KP PSP Skarżysko- Kamienna, Komenda Powiatowa Policji  Ostrowiec Św. i Komenda Powiatowa  Policji Skarżysko- Kamienna. Mimo ciężkich treningów nie udało nam się dostać do serii finałowej,  ale za to udało na się w końcu pokonać zespół Komendy Powiatowej Policji ze Starachowic. Ostatecznie zwyciężył zespół  ZZS "FLORIAN" KP PSP Skarżysko- Kamienna, który w karnych pokonał zespół KMP Radom 1:0.
 

Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym w Starachowicach

Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym to niezwykle interesujący i widowiskowy cykl zawodów organizowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Cykl ten składa się z sześciu turniejów eliminacyjnych oraz jednego finałowego, które odbywają się w różnych zakątkach Polski. W 2011 roku cykl rozpoczął się 12 lutego zawodami w Starachowicach. Miejscem rywalizacji najlepszych zawodników była Kryta Pływalnia przy ulicy Szkolnej. Ratownicy rywalizowali w pięciu konkurencjach: wyścig na dystansie 50 metrów (ratowanie manekina), wyścig na dystansie 100 metrów (ratowanie manekina w płetwach), wyścig na dystansie 100 metrów (ratowanie kombinowane), rywalizacja ratowników na 100 metrów oraz niezwykle widowiskowa sztafeta z pasem ratowniczym na dystansie 4x50 metrów.  Głównym organizatorem zawodów w Starachowicach jest Komisja Sportu WOPR oraz Klub Płetwonurków LOK „Kalmar”. Współorganizatorami zawodów, nad którymi patronat honorowy objął Prezydent Starachowic Wojciech Bernatowicz, są: Referat Sportu, Promocji i Turystyki oraz Referat Obsługi Krytej Pływalni Urzędu Miejskiego w Starachowicach, Katolicki Klub Pływacki „Orka”, Miejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku, a także Starachowickie Centrum Kultury. Zabezpieczeniem medycznym imprezy zajęła się Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, i choć nasi ratownicy mieli pełne ręce roboty na zawodach, to napewno nie zabraknie nas na kolejnych edycjach tak ciekawych i zorganizowanych na  tak wysokim poziomie zawodów.

 

Szkolenie podstawowe OSP

W tym roku ponad 70 słuchaczy kursu uczestniczyło w szkoleniu podstawowym dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Kurs został zorganizowany w Komendzie Powiatowej Państwowej Pożarnej w Starachowicach w dniach od 29 stycznia do 9 lutego 2011 roku . W programie kursu były zajęciach z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, profilaktyki pożarowej, taktyki działań ratowniczych i gaśniczych, parametrów sprzętu technicznego, środków gaśniczych i łączności. Zajęcia praktyczne prowadzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, którzy na co dzień biorą udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy poprowadzili nasi  instruktorzy i ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Troje naszych ratowników wzięło też udział jako uczestnicy w całym kursie. W kwietniu strażacy będą musieli zdać egzamin teoretyczny i praktyczny przed komisją powołaną przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach. Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu jest jednym z podstawowych wymogów, jakie stawiane są druhom OSP, którzy chcą brać udział w akcjach ratowniczych.

 

1% PODATKU NA DZIAŁANIA W SWOIM REGIONIE

Od kilku lat wszyscy podatnicy mogą przekazać jeden procent swojego podatku wybranej organizacji. Wspólnie z realizatorami działań na rzecz bezpieczenstwa w naszym powiecie, zachecamy wszystkich do przekazania swojego podatku na rzecz Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki. Udział we wspólnych działaniach zarówno Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Pogotowia, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Starachowice, gwarantuje wlaściwe wykorzystanie pozyskanych środków na tak ważne działania, szczególnie że dotycza one terenu na którym mieszkamy i o który wszyscy powinnismy wspólnie dbać.

 

Kurs Pierwszej Pomocy

Drugi już w tym roku kurs pierwszej pomocy według nowych wytycznych odbył się 1 lutego. W kursie zorganizowanym przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice uczestniczyli uczniowie z I LO  i II LO w Starachowicach. Kurs był pierwszym z działań szkoleniowych HGR Starachowice odbywających się podczas ferii zimowych. W planie ferii znajduje się jeszcze zajęcia szkoleniowe dla ochotników z OSP, oraz kolejny kurs tym razem dla wędrowników z naszego hufca.

 

Zimowy Piknik - "Bezpieczne ferie z Prezydentem"

Podsumowaniem akcji Kruchy Lód był Zimowy Piknik z Prezydentem. Piknik zorganizowany został w dniu 22 stycznia nad zalewem Lubianka . Podczas pikniku nie zabrakło wielu atrakcji dla uczestników. Zabawę rozpoczął pokazu nurkowania pod lodem i akcja wydobycia poszkodowanego spod lodu w wykonaniu straży pożarnej i członków klubu płetwonurków Kalmar. Wydobytej osobie pomocy udzielali ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Po pokazie, nie zabrakło licznych konkursów z nagrodami. Konkursy prowadzone były przez Policje, Pogotowie, HGR Starachowice oraz Starachowickie Centrum Kultury. Był także konkurs strzelecki z karabinków paintbalowych zorganizowany przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską oraz pokaz zimowej kąpieli w przeręblu.

Organizatorami akcji byli: Referat Sportu, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta, Wydział Edukacji i Spraw Społecznych przy współpracy z Klubem Płetwonurków „Kalmar”, Komendą Powiatowa Policji, Powiatową Straż Pożarna, Miejskim Centrum Rekreacji i Wypoczynku, Harcerską Grupą Ratowniczą Starachowice, Starachowickim Centrum Kultury i Środowiskowym Klubem Sportowym Wektor.

 

Akcja "KRUCHY LÓD - BEZPIECZNA ZIMA"

Zbliżające się ferie zimowe to okres, kiedy dzieci i młodzież częściej spędzają wolny czas na pokrytych lodem akwenach których zwłaszcza w Starachowicach nie brakuje. Akcja "KRUCHY LÓD - BEZPIECZNA ZIMA" ma uczulić uczniów na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zabawa na zamarzniętych obiektach wodnych i nauczyć radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Druga edycje akcji: „Kruchy Lód- Bezpieczna zima” zainaugurowano w Szkole Podstawowej nr 9  . Od środy 13 do piątku 21 stycznia,  we wszystkich starachowickich szkołach podstawowych i gimnazjach zorganizowane zostały spotkania z uczniami na temat bezpiecznego zachowania się na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Szkolenia w 14 szkołach prowadzili instruktorzy  i ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, członkowie klubu płetwonurków Kalmar oraz Straży Pożarnej. Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się,  o niebezpieczeństwach jakie niosą nieodpowiedzialne zabawy na lodzie w miejscach do tego niedostosowanych.  Poznali także sprzęt używany do ratownictwa podczas zdarzeń na lodzie oraz sposoby i zasady udzielania pomocy .

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ponad 70 tysięcy zebrano w tym roku podczas  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starachowicach. Jest to kwota o około 14 tysięcy większa niż w 2010 roku. Na terenie miasta kwestowało blisko 120 wolontariuszy. W południe w nowym szpitalu można było uzyskać porady specjalistów, przed szpitalem była jazda samochodami wyścigowymi oraz pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Harcerskiej Grupy Ratowniczej i Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.  Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy i drabinę ewakuacyjna z której można było podziwiać Starachowice. Głównym elementem orkiestrowego grania był koncert w SCK,  podczas którego oprócz obejrzenia wielu występów zespołów tanecznych i muzycznych odbyła się licytacja różnych przedmiotów. Był karnetu na basen, obraz, koszulki i plakaty WOŚP, maskotki. Największą kwotę podczas licytacji uzyskano za karnet na basen  który „poszedł” za 600 zł. Za 500 zł oddano dużą żabę – maskotkę przekazaną przez Urząd Skarbowy. Straż Miejska w Starachowicach przekazała skarbonkę, gdzie odkładał kasę każdy ze Strażników Miejskich , kto użył niecenzuralnego słowa w czasie pracy.  Funkcjonariusze Policji  ze starachowickiej komendy przekazali maskotkę – sowę, oraz możliwość godzinnego uczestnictwa w służbie jako pasażer nieoznakowanego radiowozu z video-rejestratorem. Orkiestrowe granie zakończyło się tradycyjnie światełkiem do nieba. 

 

 

Nowe szkolenia HSR

Już 5 stycznia instruktorzy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzil szkolenie według nowego programu Harcerskiej Szkoły Ratownictwa,  wzbogacając tym sama oferte szkoleń dla różnych grup zawodowych i społecznych. Obecnie w ofercie szkoleń znajdują się szkolenia od 4,  aż do kilkudziesięciu godzin. Wzbogacony został także program szkoleń podstawowych o zajęcia z automatycznej defibrylacji AED. Kolejne szkolenia odbedą się już na początku lutego.

 
Realizujemy programy
Reklama
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj25
mod_vvisit_counterWczoraj17
mod_vvisit_counterTen tydzień122
mod_vvisit_counterPoprzedni135
mod_vvisit_counterTen miesiąc391
mod_vvisit_counterPoprzedni730
mod_vvisit_counterWszystkie396472
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook