Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Kurs pierwszej pomocy "Starachowice bezpieczne w praktyce" edycja druga

Kolejny kurs który zorganizowali nasi ratownicy w ramach projektu "STARACHOWICE BEZPIECZNE W PRAKTYCE" odbył się w dniach 6-7 października 2015 roku. Podobnie jak w pierwszej edycji kursu, kurs był podzielony na dwie części. W obydwu kursach udział wzięło ponad 50 uczestników, którzy bardzo aktynie uczestniczyli szczególnie w zajęciach praktycznych podczas kurów.

 

 

Zajęcia na festynach profilaktycznych

Podczas kilku odbywających się rodzinnych festynów zorganizowanych w ramach projektu "Streetworker" między innymi w dzielnicy Bugaj, Harcerska, oraz na oś Żeromskiego na dawnym boisku "Giermek" promowaliśmy nasze działania w ramach programu "SOS DLA RUCHU DROGOWEGO"  Uczestnicy  bardzo chętnie angażowali się w prowadzone przez naszych ratowników zajęcia edukacyjne, zarówno te z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jak i z użyciem alkogoogli, pokazujących opóźnione reakcje kierowców prowadzących samochody pod wpływem alkoholu. Nie zabrakło podczas spotkań sztucznych ran wykonywanych zarówno przez naszych instruktorów, jak i samych uczestników zajęć.

 

 

Kurs pierwszej pomocy "Starachowice bezpieczne w praktyce"

W dniach 1-2 października Harcerska grupa Ratownicza Starachowice zorganizowała kurs pierwszej pomocy w którym udział wzięli uczestnicy projektu "STARACHOWICE BEZPIECZNE W PRAKTYCE"  Kurs składał się z dwóch części. Pierwszej teoretycznej i drugiej praktycznej, podczas której uczestnicy mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności i zapoznać się z wyposażeniem apteczek i obsługą defibrylatorów AED.

 

 

Ćwiczena "BAZAR 2015"

W dniu 30 września odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych oraz Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Bazar 2015”. Celem przeprowadzonych ćwiczeń było usprawnienie współdziałania wszystkich służb ratowniczych na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów. Pierwszy dotyczył rozszczelnienia instalacji amoniaku w jednym z zakładów na ul. Myśliwskiej, gdzie ćwiczyły zespoły PSP. Drugi z epizodów w którym uczestniczyli ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, której zadaniem było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, dotyczył rutynowej kontroli punktów sprzedaży na Targowisku Miejskim przez łączony patrol Policji, Straży Miejskiej i Służby Celnej, gdzie w rolę pozorantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia "Semper Fidelis" .

Celem tej kontroli było wykrycie stoiska z dopalaczami. W konsekwencji działań doszło do rozsypania półproduktów chemicznych do produkcji dopalaczy, i potrącenia przypadkowych osób przez uciekających handlarzy. W ćwiczeniach uczestniczył także zespół specjalistyczny ŚCRMiTS, który udzielał pomocy osobie narażonej na substancje niebezpieczne oraz zespół starachowickiego SOR-u, który ćwiczył procedury związane z przyjmowaniem osób z podejrzeniem zatrucia chemicznego lub biologicznego. Zintegrowane ćwiczenia służb ratowniczych zrealizowano w ramach projektu „Starachowice- bezpieczne w praktyce!, finansowanego ze środków rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ„.

 

IX Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

W tegorocznych dziewiątych już zawodach startowało 29,  pięcio-osobowych zespołów,  które rywalizowały w trzech kategoriach. Szkoły podstawowe, gimnazja i najstarsza kategoria szkół średnich. Uczestnicy podczas zawodów musieli się wykazać się wiedza i umiejętnościami praktycznymi adekwatnymi do wieku uczestników.

 

Zawody organizowane są   w partnerstwie przez: Harcerską Grupą Ratowniczą Starachowice, Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, Powiat Starachowicki, Gminę Starachowice, Komendę Wojewódzka Policji w Kielcach, Komendą Powiatową Policji w Starachowicach, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Starachowicach oraz Automobilklub oddział Starachowice. Zawody odbyły się dzięki ogromnemu wsparciu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Starosty Starachowickiego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Starachowice. Zawody wsparły też firmy MAN Bus sp. z.o.o. i MARBO ze Starachowic.


Kolejne  X Jubileuszowe Młodzieżowe Zawody Ratownicze odbędą się 23 września 2016 roku. I już teraz możemy napisać że będą to wyjątkowe zawody z wyjątkowymi zadaniami dla uczestników, na które w imieniu całej Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice i wielu partnerów w realizacji serdecznie zapraszamy.

Szersza relacja z zawodów znajduje się w zakładce Zawody ratownicze. Zapraszamy

 

Szkolenie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Oczekując na zawody ratownicze odwiedziliśmy uczestniczki zorganizowanego przez Komenda Powiatową Policji w Ostrowcu oraz Ostrowiecki Klub Sportów Walki, kursu samoobrony, który odbywa się w gościnnych progach Centru Kształcenia Ustawicznego przy ul Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas zajęć  ratownicy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przybliżyli uczestniczkom niektóre z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Celem przedsięwzięcia jest motywowanie kobiet do troski o własne bezpieczeństwo, aktywnej postawy, szczególnie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia oraz eliminacji paraliżującego strachu w konfrontacji z napastnikiem.

Zawody organizowane są   w partnerstwie przez:

  • Harcerską Grupą Ratowniczą Starachowice,
  • Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki,
  • Powiat Starachowicki
  • Komendę Wojewódzka Policji w Kielcach
  • Komendą Powiatową Policji w Starachowicach
  • Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach
  • Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy w Starachowicach.
  • Automobilklub oddział Starachowice
 

Manewry Choragwi Kieleckiej ZHP ROTA 2015

Artykuł a trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Starachowic

30 sierpnia podczas trzeciego dni  "Dni Starachowic" w ramach zajęć profilaktycznych  Ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej wraz z Harcerzami z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerska mieli sporo pracy. Oprócz przygotowanego przez HGR Starachowice, stoiska, gdzie można było się nie tylko zapoznać się ze sprzętem do nauki pierwszej pomocy, ale też samemu sprawdzić swoje umiejętności,  można był zrobić sobie sztuczną ranę, Harcerze z 38SDH zaprezentowali sprzęt łuczniczy oraz zbudowali strzelnicę, gdzie można było nieodpłatnie postrzelać z replik  broni używanej podczas II Wojny Światowej. Przeprowadziliśmy także konkurs profilaktyczny na scenie współorganizowany z Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, były także zajęcia z alkogooglami i rowerem skręcającym inaczej :). Nie zabrakło także konkursu rodzinnego firmy MAN, w której główna nagrodę 5000 zł na wakacje, po rewelacyjnie wykonaniu przygotowanych przez nas konkurencjach wygrała rodzina państwa Jeśko. Tu rodziny musiały ułożyć ogromne puzle z zabytkowymi pojazdami produkowanymi przez firmę MAN, był tor przeszkód podczas którego jeden z członków rodziny noszony w siodełku kardiologicznym wykonanym przez firmę MARBO, zbierając po drodze bardzo popularne i praktyczne woreczki z woda przygotowane przez nasze wodociągi. Najwięcej emocji wzbudziły zmagania z piłeczkami, które należało poprzekładać w akogooglach z wiaderka do odpowiednich talerzy oraz  szukanie medali z logiem firmy porozkładanych po całym terenie imprezy.  Ostatni dzień zakończył się występem zespołu Jose Torres Salsa Tropical i zespołu Elektryczne Gitary.

 

 

Otwarcie placu zabaw NIVEA w Starachowicach

12 sierpnia 2015 dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników   uroczystego  otwarcia zabaw  placu ufundowanego NIVEA z wielkim zapałem "wyklikanego" przez mieszkańców Starachowic w ogólnopolskim konkursie internetowym. Oprócz zajęć Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice z pierwszej pomocy dla najmłodszych i robienia ran były zajęcia rekreacyjne czyli rzutki wszelkiego rodzaju organizowane przez najmłodsze zastępy 38 Starachowickiej Drużyny Harcerska im. Emilii Plater. Była kurtyna wodna dla ochłody i woda w woreczkach  serwowana przez Starachowickie Wodociągi,  dmuchańce, cukrowa wata, malowanie twarzy i wiele konkursów przygotowanych przez SCK Starachowice. I wszędzie obecna deklaracja, że w przyszłym roku klikamy po drugi plac dla naszych miluśińskich !

 

 

 

 

 

 
Realizujemy programy
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 
Stronę odwiedziło
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook