VI WOJEWÓDZKIE MŁODZIEŻOWE ZAWODY RATOWNICZE

W piątek 28 września 2012 roku, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki zorganizowała  VI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego. Zawody zostały zorganizowane na terenie ośrodka wypoczynkowego ZHP  nad zalewem Lubianka w Starachowicach. Z roku na rok w zawodach uczestniczy coraz więcej zespołów, w tym roku w zawodach uczestniczyła rekordowa ilość drużyn bo aż 30 zespołów rywalizowało  w 3 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i kategorii szkół średnich..

Na zawodników w zależności od trasy czekały zróżnicowane pozorowane zdarzenia medyczne oparte na rzeczywistych zdarzeniach. Z udziałem jednego lub dwóch pozorantów. Było zdarzenia  drogowe z udziałem samochodu lub rowerzysty, oparzenia i porażenie prądem podczas pracy w kuchni, epilepsja, utonięcie niemowlęcia i samobójstwo zdesperowanej matki, zatrucie pokarmowe, postrzał, złamania oraz wypadek na budowie, gdzie pręt zbrojeniowy wbił się w udo nieuważnego pracownika. Wszystkie zespoły musiały też wykazać się wiedza podczas testów z wiedzy o pierwszej pomocy, który podobnie jak zadania na trasie był dostosowany do wieku uczestników w poszczególnych kategoriach.

Rywalizacja na trasach zakończyła się następująco:

W kategorii wiekowej szkół podstawowych:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Adamowie.

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Szerzawach.

II miejsce -  Szkoła Podstawowa w Radkowicach.

W kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych:

I miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater.

II miejsce - Drugie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubieni.

III miejsce - Gimnazjum nr 2 w Starachowicach.

W najstarszej  i najbardziej prestiżowej kategorii wiekowej szkół średnich było w tym roku wiele niespodzianek. Na podium nie znalazł się żaden z zespołów Liceów Ogólnokształcących nr I i nr II ze Starachowic, które to zdecydowanie dominowały w latach poprzednich. Rywalizacja zakończyła się następująco:

I miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca

II miejsce - 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im Emilii Plater, (która zrehabilitował się za odległe 6 miejsce w ubiegłym roku)

III miejsce - Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach.

Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe zarówno dla szkół jak i dla zawodników, a pozostałe zespoły uczestniczące w zawodach pamiątkowe statuetki. Nagrody w imieniu organizatorów wręczali miedzy innymi Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki pani Ela Pryciak, szef Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice Tomasz Łebek oraz członek zarządu powiatu pan Marek Pawłowski. W organizacji oraz przebiegu zawodów Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice wspierało wiele instytucji, wśród których wymienić należy: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Komenda Powiatowa  Policji w Starachowicach, Straż Miejską, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach,  Automobilklub Kielecki O/Starachowice oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy . Wspaniały bigos dla wszystkich uczestników zapewniło Centrum Kształcenia Praktycznego.