VIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze Starachowice - 19.09.2014

27 pięcioosobowych zespołów, trzy trasy, ponad 40 sędziów i pozorantów, ponad 20 zaproszonych gości ze służb mundurowych, telewizja kablowa, radio ESKA, lokalne media i mnóstwo, mnóstwo wiedzy i umiejętności wykorzystanych w działaniu czyli VIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze w Starachowicach.
W dniu 19 września 2014. (piątek) na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego Hufca ZHP Starachowice „LUBIANKA” w Starachowicach odbyły się już VIII Wojewódzkie Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. Zawody zorganizowane zostały  w ramach programu „Starachowice – Ostrowiec Św. – Skarżysko Kam. czyli SOS dla ruchu drogowego” realizowanego przez Powiat Starachowicki w partnerstwie z Harcerska Grupą Ratowniczą Starachowice, Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, Komendami Powiatowymi Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, szkołą językową ETON, Polskim Związkiem Motorowym, Pogotowiem Ratunkowym i Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Coroczne zawody, które mają na celu podniesienie i sprawdzenia poziomu wiedzy i umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy weszły już na stałe do kalendarza imprez i z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników zarówno wśród uczestników jak i instytucji wspierających. W tym roku za sprawą realizowanego projektu „SOS dla ruchu drogowego” do grona współorganizatorów dołączyły komendy powiatowe Policji z Ostrowca i Skarżyska Kamiennej oraz wolontariusze uczestniczący w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie ze środków Funduszu Inicjatyw Lokalnych. W tegorocznych zawodach wzięło udział 27 zespołów reprezentujących szkoły, kluby ratownicze, OSP i drużyny harcerskie. Zespoły podzielone na trzy kategorie wiekowe miały za zadanie wypełnić test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz udzielić pomocy poszkodowanym podczas symulowanych zdarzeń. Tu w zależności od kategorii wiekowej uczestnicy musieli udzielić pomocy min uczestnikowi wypadku drogowego, osobie przygniecionej przez bramkę na boisku, poparzonej w kuchni czy poszkodowanej podczas zjazdu quadem ze skarpy. Najstarsi mieli zmierzyć się z przemocą na tle rasistowskim, wypadkowi podczas pracy na zmywaku w kuchni, upadkowi ze schodów oraz wypadkowi podczas jazdy terenowym samochodem po lesie. Jak wspomina sędzia główny zawodów szef HGR Starachowice Tomasz Łebek – mimo że uczestnicy zawodów z roku na rok są coraz lepiej przygotowani to zawsze staramy się przygotować dla nich takie zadania, które z jednej strony oparte są na realnych zdarzeniach, a z drugiej strony wymagać będą od uczestników nie tylko wiedzy, ale także spostrzegawczości i umiejętności praktycznych i pracy w zespole. W tym roku najwięcej trudności sprawiły zadania w kuchni i zadania związane z użyciem pojazdów mechanicznych.

Rywalizacja na trasach zakończyła się następująco.

Kategoria wiekowa szkół podstawowych:

I Miejsce - Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim,

II Miejsce - Szkoła Podstawowa w Nietulisku.

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Tychowa Starego.

W kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych:

I miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

II miejsce  - Gimnazjum nr 1 ze Starachowic.

III miejsce - Gimnazjum nr 4  ze Starachowic.

W kategorii wiekowej szkół średnich:

I miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca (już po raz trzeci z rzędu).

II miejsce -  38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic.

Nagrody dla uczestników wręczali Starosta Andrzej Matynia oraz komendanci Policji i Straży Pożarnej. Na zakończenie starosta Andrzej Matynia podziękował wszystkim za udział i przypomniał że organizatorzy zawodów już za kilka dni rozpoczną dalszy etap projektu i wyrusza drogowego w ramach realizowanego projektu „SOS Dla Ruchu Drogowego”, do szkół ze szkoleniami i zajęciami z bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogi powiatowe trzech powiatów uczestniczących w projekcie.