Ćwiczena "BAZAR 2015"

W dniu 30 września odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych oraz Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Bazar 2015”. Celem przeprowadzonych ćwiczeń było usprawnienie współdziałania wszystkich służb ratowniczych na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej. Ćwiczenia składały się z dwóch epizodów. Pierwszy dotyczył rozszczelnienia instalacji amoniaku w jednym z zakładów na ul. Myśliwskiej, gdzie ćwiczyły zespoły PSP. Drugi z epizodów w którym uczestniczyli ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, której zadaniem było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, dotyczył rutynowej kontroli punktów sprzedaży na Targowisku Miejskim przez łączony patrol Policji, Straży Miejskiej i Służby Celnej, gdzie w rolę pozorantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia "Semper Fidelis" .

Celem tej kontroli było wykrycie stoiska z dopalaczami. W konsekwencji działań doszło do rozsypania półproduktów chemicznych do produkcji dopalaczy, i potrącenia przypadkowych osób przez uciekających handlarzy. W ćwiczeniach uczestniczył także zespół specjalistyczny ŚCRMiTS, który udzielał pomocy osobie narażonej na substancje niebezpieczne oraz zespół starachowickiego SOR-u, który ćwiczył procedury związane z przyjmowaniem osób z podejrzeniem zatrucia chemicznego lub biologicznego. Zintegrowane ćwiczenia służb ratowniczych zrealizowano w ramach projektu „Starachowice- bezpieczne w praktyce!, finansowanego ze środków rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ„.