X WOJEWÓDZKIE MŁODZIEŻOWE ZAWODY RATOWNICZE

Dziesiąty raz  wspólnie z naszymi partnerami zorganizowaliśmy Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. W tym roku w dniu 23 września na terenie ośrodka ZHP w Starachowicach rywalizowało 28 zespołów w trzech kategoriach wiekowych.  Szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół średnich.  Na zespoły czekały zaaranżowane zdarzenia, z którymi mogą się spotkać w życiu codziennym. Najmłodsi musieli poradzić sobie z upadkiem z omdleniem, oparzeniem wrzątkiem oraz urazem łokcia po upadku. Gimnazjaliści udzielali pomocy osobie bawiącej się piłą motorową, osobie której noga wpadła do pękniętej drewnianej skrzynki, ofiarom wypadku drogowego oraz w osobie po zatruciu płynem do czyszczenia kuchni.  W najstarszej kategorii na zawodników czekało oparzenie olejem w kuchni, upadek z wysokości, wypadek na quadzie i uszkodzenie nogi pomiędzy molem a łodzią. Szczególnie tu sędziowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo zespołu i jego zgranie podczas działań. Na zawodników czekał też test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, który wyjątkowo w tym roku sprawił trudność niektórym zespołom.

Klasyfikacja zespołów zakończyła się następująco.

W kategorii szkół podstawowych

I miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (pierwszy zespół z dwóch w tej kategorii)

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Nietulisku

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce -  Gimnazjum nr 1 w Starachowicach

II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (drugi zespół z dwóch w tej kategorii)

III miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Tu wyróżnić należy jeszcze zespoły: zespoły z  Gimnazjum z Brodów, 38 SDH (pierwszy zespół w kategorii gimnazjum) oraz OSP Lubienia,  którym do III miejsca zabrakło dosłownie kilka punktów.

W najstarszej kategorii szkół średnich

I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.  Starachowice.

II miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego

III miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

Zawody zakończyły się  smacznym tortem przygotowanym z okazji 10 zawodów i 10-lecia Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice oraz uroczystym zdjęciem uczestników zawodów i zaproszonych gości, wśród których należy wymienić: Starostę Starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego, Wicewojewodę Świętokrzyskiego Andrzeja Będkowskiego, przedstawicielkę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Beatę Nowak  z Departamentu Ochrony Zdrowia,  Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach mł. insp. Dariusza Furtaka, Komendanta  Powiatowego PSP w Starachowicach Wiesława Ungiera, Kierownika SCRMiTS Jarosława Chrobota, Komendanta Straży Miejskiej Waldemara Jakubowskiego, z-ca kom Kieleckiej Chorągwi ZHP Małgorzatę Ślaską,

Były także podziękowania za wspieranie naszych działań ze szczególnym podziękowaniem,  które trafiło do byłego z-ca kom powiatowego Policji nadkomisarza Tomasz Chamery, z którym przez kilka lat realizowaliśmy z powodzeniem wiele działań profilaktycznych.

Zawody i to już po raz dziesiąty odbyły się dzięki współpracy Harcerskiej Grupy Ratowniczej i  Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki z Powiatem  Starachowickim, Gminą Starachowice Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Komendą Powiatową Policji w Starachowicach, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Straży Miejskiej w Starachowicach, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Szpitalnym Oddziałem  Ratunkowy w Starachowicach oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.