V Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze Starachowice 2011

23 września w V Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o puchar Starosty Starachowickiego zorganizowanych przez Harcerska Grupę Ratowniczą Starachowice i Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, których wspierali ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, AutomobilKlubu oddział Starachowice wzięło udział 24 zespoły. Zespoły rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i kategoria otwarta). Reprezentacje szkół, klubów i drużyn musiały sprostać symulowanym zdarzeniom przygotowanym przez HGR Starachowice. Oprócz prostych zadań związanych z rozwiązaniem testu z wiedzy o pierwszej pomocy czy poradzeniem sobie z  omdleniem,  na uczestników czekał wypadek drogowy, ukąszenie przez żmiję oraz niezrównoważony mężczyzna z nożem i cukrzyk, który zapomniał o insulinie. Starsi uczestnicy musieli także udzielić szybkiego instruktażu z zakresu RKO przez telefon świadkowi zdarzenia, który pomagał poszkodowanemu, a sam nie posiadał wiedzy na ten temat.

Rywalizacja zespołów zakończyła się następująco:

W kategorii wiekowej szkół podstawowych:

I   miejsce - Szkoła Podstawowa z Rudek

II  miejsce - Szkoła Podstawową z Adamowa

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Radkowic.

W kategoria wiekowa gimnazjów rywalizacja zakończyła się następująco:

I   miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater (drugi zespół)

II  miejsce - Gimnazjum nr 4 ze Starachowic,

III miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (pierwszy zespół)

W kategorii wiekowej szkół średnich,  gdzie corocznie rywalizacja jest na największym poziomie rywalizacja zakończyła się następująco:

I   miejsce - I Liceum Ogólnokształcące  ze Starachowic

II  miejsce - II Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic

III miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca.

W kategorii szkół średnich zabrakło na podium tak jak w kategorii szkół podstawowych, zespołów trzydziestej ósmej,  która mimo dominacji w kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych po raz pierwszy nie znalazła się na pudle w każdej kategorii wiekowej.

W tym roku zawody miały wyjątkowy jubileuszowy charakter. Przed a nawet w trakcie  zawodów można było także spróbować swoich umiejętności na stoisku ratowniczym przygotowanym przez Szpitalny Oddział Ratunkowy ze Starachowic, obejrzeć najnowsze samochody Straży Pożarnej i motory Komedy Powiatowej Policji w Starachowicach . Oprócz pucharów i nagród dla zwycięskich zespołów nie zabrakło podziękowań dla organizacji i osób które od 5 lat wspierają Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w organizacji zawodów ratowniczych. Pamiątkowe statuetki trafiły min do obecnych na zawodach: Komendanta Policji, Komendanta Straży Pożarnej, Komendanta Straży Miejskie, Kierownika Pogotowia, Prezesa Automobilklubu, Pani Dyrektor Szpitala Miejskiego w Starachowicach. Wyjątkowy prezent w postaci koszulki sędziowskiej zawodów otrzymał oprócz statuetki Starosta Starachowicki Pan Andrzej Matynia, który wspiera nasze wszelkie działania.